«

»

Січ 13

Від кордону до границі – всі ми щирі українці!

Таку назву мав проект, метою якого було здійснити  стажувальну поїздку представників ГО «Спілка жінок Менщини» з м. Мена  Чернігівської області до БФ « Центр громадських ініціатив» для обміну досвідом залучення громадян до вирішення актуальних питань громади, виявлення та розкриття потенціалів розвитку територій, розвіювання стереотипів у жителів прикордонних північного та західного регіонів. Даний проект реалізується у рамках Програми національних обмінів за фінансування Європейського Союзу та Національного Фонду підтримки демократії (США).

З 10 до  12 січня у Благодійному фонді «Центр громадських ініціатив» (м. Перечин, Закарпатська обл.) тривало триденне стажування представників громадськості з м. Мена Чернігівської області.

Для представників громадськості Менщини у перший день стажування, 10 січня 2018 року, було проведено навчальний тренінг «Організаційний розвиток ОГС. Політики і процедури». Тренерами були надані практичні рекомендації та покрокові інструкції становлення новоствореної організації: впорядкування статутної документації, напрацювання політик, процедур, стратегії, місії організації, відкриття рахунку в банку, підбір персоналу, пошук клієнтів тощо. Для «Спілки жінок Менщини» фактично були відкриті нові перспективи діяльності, надано поради з наступних етапів розвитку організації, визначення сфери її діяльності, форм і способів долучення до міжнародних проектів і програм для реалізації в різних галузях.  Працівники фонду надавали практичні поради щодо розроблення Стратегічного плану діяльності «Спілки…», розповіли про внутрішню структуру Благодійного фонду і наявність різних особливих процедур у його діяльності (проведення тендерних закупівель, врегулювання конфлікту інтересів тощо),  надали поради щодо способів залучення донорських коштів для реалізації місій громадської організації.

Так як  ГО «Спілка жінок Менщини» з Чернігівщини одним з напрямків роботи має розвиток внутрішнього туризму, то після заверешення тренінгу  для представників Менщини було організовано відвідання інформаційно – туристичного центру м. Перечин  та сімейного курорту «Воєводино».

У другий день стажування, 11 січня 2017 року,  Центром громадських ініціатив було  організовано у м. Ужгород зустріч  з керівником ГО «Моє Закарпаття» Наталією Степановою та представником «Клубу ділових людей» Андрієм Яким’яком. Обговорювали питання функціонування в Україні соціального підприємництва. Особливо корисною була зустріч та досвід для членів делегації – переселенців з тимчасово окупованих територій, оскільки Наталія сама вимушено переїхала з Донбасу і «з нуля» розпочала власну справу та займається активною громадською діяльністю, допомагаючи іншим. Пані Наталя має досвід адаптації до життя та роботи в іншому регіоні, сама мала певні стереотипи щодо особливостей взаємовідносин між жителями сходу та заходу. І саме Закарпаття стало для неї відкриттям, початком нового етапу в житті. Вона сама знайшла свій шлях розвитку та допомагає іншим, тим, хто потребує допомоги під час подій, які вже четвертий рік відбуваються в нашій країні: воїнам АТО, вимушеним переселенцям тощо.

У цей же день відбулась зустріч учасників стажувальної поїздки з директором Благодійного Фонду «Лемківська садиба» Любою Пекар та відвідання хати-музею «Лемківська садиба» у с. Зарічево.

Любов Пекар поділилась досвідом діяльності хати-музею  «Лемківська садиба» та одноїменного Благодійного Фонду, які створено і діють задля збереження лемківської культури.  Директор БФ «Лемківська садиба» зазначила, що з метою  популяризації народних традицій та звичаїв при музеї працює фольклорно-етнографічний ансамбль «Лемківчанка». Сама Любов Михайлівна – активна учасниця ансамблю, яка навіть заспівала гостям декілька пісень, при чому – на різних мовах: українській, угорській, словацькій. Завдяки цьому вдалось відчути весь колорит, глибину  та особливості народної культури Закарпаття. До речі, «Лемківська садиба» – єдиний музей такого роду, єдина хатина, що повністю відтворює побут минулого звичайної закарпатської (лемківської) родини.

У рамках стажувально-обмінної поїздки представників громадських організацій з м. Мена Чернігівської області до БФ «Центр громадських ініціатив» м. Перечин, у другий день стажування, відбулась публічна неформальна дискусійна зустріч з молоддю та представниками громадськості
Перечина. В ході зустрічі було обговорено певні стереотипи, які поширені серед молоді у різних регіонів України.  Спільно дійшли до думки, що тільки більше спілкуючись і пізнаючи один одного ми можемо розвіювати ці стереотипи.

У третій день стажування, 12 січня 2013 року, з метою вивчення кращих практик активізації громад меняни мали зустріч  з Перечинським міським головою Іваном Погоріляком, який розповів про можливості співпраці влади та громадських організацій. Міський голова також розповів гостям про особливості впровадження на Перечинщині реформи з децентралізації влади, роботі міської ради як центру об’єднаної територіальної громади, окреслив плани на майбутнє. Зауважив про кількість проектів та програм, які впроваджуються спільно громадськими організаціями та владою та наголосив на важливості такої взаємодії для громади.

У цей же день  відбулась зустріч  з директором Фонду «Опіка» Іриною Іванівною Судаковою – це вивчення ще одного з напрямків діяльності  громадських організацій на Закарпатті в цілому та Перечинщині зокрема. Ірина Іванівна розповіла, що саме стало поштовхом до такої діяльності, а саме – намагання допомогти дітям, випускникам шкіл-інтернатів, пристосуватись в дорослому самостійному житті. Далі мета діяльності фонду лише розширювалась – від опіки до творчості. Пані Ірина надала  практичні поради по залученню ширшого кола громадськості до такої діяльності та написання проектних заявок.

В третій день стажування представники ОГС м. Мена Чернігівської області познайомились з досвідом співпраці і реалізації спільних проектів між БФ «Центр громадських ініціатив» та Перечинською районною бібліотекою, Перечинською гімназією. Відвідавши і бібліотеку, і гімназію, поспілкувались з працівниками закладів, мали змогу обговорити з колегами по своїй основній  трудовій діяльності особливості реалізації тих чи інших завдань, що стоять перед ними.

Відвідування Закарпаття та спілкування з колегами дало можливість колегам з Чернігівщини переосмислити багато речей: про особливості регіону, пов’язані з прикордонним розташуванням,  про активність громадян на заході країни, про відношення закарпатців до жителів півночі та сходу тощо.

Тобто, саме такий міжрегіональний обмін досвідом і долає стереотипи, що складаються у людей в силу багатьох причин: історичних, культурних, географічних, ментальних.

Головним результатом реалізації даного проекту стало також налагодження партнерських  зв’язків  між неурядовими організаціями Закарпаття,  в т.ч. між спільнотами переселенців зі сходу, творчою молоддю, обмін досвідом та досягнення домовленостей про подальшу співпрацю та взаємодію,  і, звичайно, шляхи розбудови громадської організації «Спілка жінок Менщини».